Jimmy Mårdell

  • Ja, precis så. Det är nog det vanligaste. Passformen blir automatiskt väldigt bra då :)

    Har ingen planerad film på det området, även om det finns en massa material inspelat på spelprepp gjord av Delsbogänget som skulle vara värt att sätta ihop till film.

  • Jimmy Mårdell wrote a new post 8 år sedan

    Verksamhetsberättelsen och den ekonomiska rapporten för säsongen 2017/18 finns nu tillgängliga.

  • Har justerat poängskalan något för SM/Swedish Masters/Super Series så poängen inte blir för låg längre ner. Dokumentet och jämförelserna är uppdaterade.

    Att vikta utländska WR efter kvalitén är intressant. Ser gärna att någon tar fram ett konkret förslag till formel. Jag kan se lite olika varianter framför mig: antingen att man har 2-3 olika sta…[Läs mer]

  • Ah, hade missat att Major ger mer poäng vid vissa placeringar än SM/Masters/SS. Det är förstås inte så bra och ska rättas till. Samtidigt tycker jag det är viktigt att poängen avtar snabbare i viktigare tävlingar, eftersom det annars inte spelar någon roll om man gör sin bästa tävling i SM eller i en GP som jag visade tidigare.

    Ef…[Läs mer]

  • Okej. Spontant tror jag att det största problemet med det systemet är att det är komplicerat och svåröverblickat, och att vi blir helt beroende av att ITHF funkar som det ska (vilket inte känns helt tillförlitligt). Jag gissar att det också bli lättare att plocka poäng i stora tävlingar utomlands än många GP-tävlingar (skulle kunna kolla upp det…[Läs mer]

  • Menar du WR rakt av? Det är möjligt att det kan vara mest rättvist/ge starkaste laget på kort sikt, men på lång sikt tror jag det inte är någon bra idé. Finns nästan ingen anledning att spela GP-tävlingar då för många, man spelar SM och VM och EM och någon world tour tävling och kan ligga väldigt högt på ratingen enbart av det. Jag tror det vore…[Läs mer]

  • Erik, de röd/gröna markeringarna i slutet på raderna var tänkt för det ändamålet (skillnad i placering mellan den fliken och det nuvarande systemet) – räcker inte det?

    SM vs GP – Som Matti säger, GP är 55p idag. Men dessutom blir det lite fel att titta på relativa ökningar på det sättet eftersom poängökningen gjords i absoluta tal; skillnad m…[Läs mer]

  • Dags att återuppliva denna tråd då styrelsen nu tagit fram ett konkret förslag till nytt kvalsystem inför nästa säsong. Förslaget, motivering, samt hur förslaget skulle slå ut baserat på tidigare års resultat finns alla i följande dokument:

    Nytt kvalsystem till EM/VM

    Det är viktigt att betona att detta bara är ett förslag, och att det kommer…[Läs mer]

  • Övriga frågor är absolut ett bra tillfälle för enskilda medlemmar att yttra sig. Övriga frågor får gärna komma in i god tid innan årsmötet; det kanske vi borde ha utlyst också.

    Men det Petter föreslog är en stadgeändringen vilket enligt stadgarna är något årsmötet bestämmer över (och kräver 2/3 majoritet). Huruvida det ska ske i en motion eller…[Läs mer]

  • F ö; om man vill få igenom förändringar i förbundet så är nog det allra bästa sättet att ansöka om en plats i styrelsen. Det är precis den typen av frågor som jag tycker styrelsen ska arbeta med (bl a).

  • Jag tycker det är en relevant och en bra fråga att diskutera. Jag hade gärna hört fler röster dock.

    Jag upplever det som ett problem att det är väldigt få medlemmar som är engagerade i organisatoriska frågor, vilket jag tycker belyser problemet med att låta individuella medlemmar har rösträtt på årsmötet. Det känns inte bra om det sker omröstn…[Läs mer]

  • En av dina klubbkamrater är emot det ;)

    Du menar alltså att Svenska Fotbollsförbundet inte är demokratiskt? Anledningen till att det heter ”förbund” är just att det inte är enskilda individer som är medlemmar utan föreningar (det är iaf det som är det normala).

    Om individuella personer skulle kunna vara medlemmar borde nog förbundet snarare döp…[Läs mer]

  • Svenska Bordshockeyförbundet kallar till årsmöte den 13 maj 2018 i samband med lag-SM i Lund i Eoshallen under lunchen.

    Dagordningen finns publicerad här. Observera att då motionstiden går ut 29 april 2018 kan dagordningen inför årsmötet revideras med tillägg av eventuella ytterligare motioner eller propositioner. Fullständiga årsmötesha…[Läs mer]

  • Svenska Bordshockeyförbundet kallar till årsmöte den 13 maj 2018 i samband med lag-SM i Lund i Eoshallen under lunchen.

    Dagordningen finns publicerad här. Motioner ska vara styrelsen tillhanda senast 29 apr […]

  • Niklas Blomberg och Olof Blume gästade TV4 nyhetsmorgon på sportlovet och visade upp lite bordshockeytrix i direktsändning. Se inslaget.

  • Göteborgstidningar GP och Mölndalsposten skrev båda om Swedish Masters; dock är artiklarna bakom betalväggar. Inför tävlingen så passade även SVT Väst på att intervjua arrangören Markus Bengtsson.

  • Extra glada skulle vi förstås bli om någon/några nya arrangörer hörde av sig. Det viktigaste för att kunna arrangera en lyckad tävling är att man har viss organisatorisk förmåga, och kan fixa en bra lokal. Resten löser sig alltid. Att preparera spel och att hantera det tekniska finns det många runtom i landet som kan hjälpa till med.

  • De 10 bästa bordshockeyspelarna i världen var på plats i Göteborg när anrika Swedish Masters avgjordes. Finalen blev en repris på fjolårets VM-final i Tjeckien. Maxim Borisov, Ryssland, fick nu revansch när ha […]

  • Bra idé! Tar och fixar vid tillfälle.

    Jättebra om du kan fixa bilder på spelen, lägger upp direkt om du får tag i dem :)

  • P4 Dalarna uppmärksammade att Dalaligan dragit igång. Borlänge Bordshockey Jonas Willman intervjuas av P4 Dalarna. Lyssna!

  • Visa mera