Ume Open 2016, största tävlingen i Umeå på 10 år

Av Martin Lundén
I Bildspel
22 mars 2016
0 kommentarer

umeopen2016Klassiska Ume Open spelades under helgen och även i Umeå fick man känna på den deltagarboost som nått Sverigetouren under säsongen. Umeå är fortfarande den minsta GP:n men med sina 25 deltagare var 2016 års version den största tävlingen i Umeå sedan 2006. Startfältet var det dessutom inget fel på och efter att tävlingen lagt sig har det nu även tabellen för EM-kvalet börjat klarna.

Det hela började osedvanligt tidigt på morgonen när herr LES fick släppa in en flock frusna själar som stod och väntade utanför Carlshöjdskolan. Ume Open, som är en av världens äldsta bordshockeyturneringar, visade att man gick all in när det gällde klassiska inslag med upplägget: allt är precis som det alltid har varit, inga nyheter – inga krusiduller.

Startfältet fick alla spela i en enda stor grupp där alla mötte alla för att sedan se topp-16 vidare till A-slutspel samt efterföljande 8 till ett B-slutspel. Under gruppspelet kunde det konstateras att Oscar Henriksson i vanlig ordning dominerade och stötte under morgonen på patrull endast tre gånger: poängtapp mot klubbkamraten Tomas Åberg och förluster mot Markus Nilsson och uppstickaren Martin Arenlind. Arenlind som för övrigt imponerade stort under gruppspelet där han gick som tåget. Denna liknelse fick dessvärre en än tydligare innebörd när det hastigt och lustigt under eftermiddagen men mer om det senare. Kampen kring slutspelsstrecket var benhård och det blev en kamp mellan främst Emil Larsson, Caroline Eriksson och Jonas Nordin. Caroline gick segrande ur denna fight och knep den sista platsen in i slutspelet.

Väl i slutspelet utkristaliserade det sig som så att många ”träningsvänner” ställdes direkt mot varandra. Derbykänslan var ett faktum med uppställningen Fredric Axelsson mot Markus Nilsson, Martin Arenlind mot Martin Lundén samt Joakim Lundin mot Jerry Wikström.

Under de tidigare omgångarna fick vi se seedningen in i slutspelet bli något omvänd när Martin Lundén (seedad som nr 15) vann mot Martin Arenlind (seedad som nr 2), Markus Nilsson (seedad som nr 11) vann mot Fredric Axelsson (seedad som nr 6), Peter Östlund (seedad som nr 10) vann mot Tomas Åberg (seedad som nr 7) och det var med nöd och näppe Petter Bengtsson (seedad som nr 3) tog sig vidare mot Aron Lidman (seedad som nr 14). Det hela fortsatte ställas upp och ner när vi till slut i semifinalerna fick se 11:e seedade Markus Nilsson ställas mot 10:e seedade Peter Östlund och 1:a seedade Oscar Henriksson ställas mot 5:e seedade Lars Henriksson.

Finalen kom att bli en repris från kvartsfinalen i Stockholm Open där Oscar Henriksson tidigt hamnade i underläge mot Markus Nilsson men lyckades plocka ikapp och till slut vinna med 4-3 i matcher. Oscar Henriksson tog därmed hem sin sitt andra guld i Umeå och även andra guld under säsongens Sverigetour. B-finalen vanns av Jonas Nordin som vann över Emil Larsson med 3-2 i matcher.

Med Ume Open 2016 i bagaget har nu EM-kval tabellen börjar klarna (en uppdaterad EM-kvals tabell går nu att finna här) och vi kan se att Oscar Henriksson, Joakim Lundin, Markus Nilsson, Hans Österman samt Lars Henriksson sprungit ifrån och säkrat sina platser för sommarens EM-turnering i Tallinn. Efter dom blir det dock tightare och nu kan vi se fram emot en spännande avslutning på touren.

Ume Open 2016, topp 20
01 Oscar Henriksson
02 Markus Nilsson
03 Peter Östlund, Lasse Henriksson
05 Petter Bengtsson
06 Joakim Lundin
07 Herman Steen
08 Martin Lundén
09 Martin Arenlind
10 Fredric Axelsson
11 Tomas Åberg
12 Pontus Eriksson
13 Lars-Erik Svensson
14 Jerry Wikström
15 Aron Lidman
16 Caroline Eriksson
17 Jonas Nordin
18 Emil Larsson
19 Nicklas Nilsson
20 Marcus Persson

Samtliga resultat finns på SBHF:s resultatsida och eventuella skillnader detta medförde på världsrankingen finns på ITHF.

Väl mött på Göteborg Open i Göteborg den 9 april dit det väntas finbesök i form av lettiska Atis Silis och Edgars Caics.

Lämna ett svar