| Tävlingstyp | DT |
|---|---|
| Tävlingsklass | Öppna |
| Datum och tid | 4 februari 2003 |
| Ort | Jönköping |
| Deltagare | 10 st |
I ett stenhårt gruppspel med många kryss hade Martin Brodin inte marginalerna på sina sida och missade väldigt sensationellt slutspelet. Magnus Boivie överraskade och var ytterst nära att vinna gruppen.
Efter paus för te och mackor drog slutspelet igång. Erik pressade Martin C, men räckte inte riktigt till samtidigt som Henrik vaknade till liv och vann komfortabelt mot Magnus.
Gruppsegrare Daniel som inte förlorat en match hittils hade inte en chans mot Martin och förlorade i fyra raka. Den andra semin blev hårdare, en välspelad match där Henrik B avgjorde i en välspelad femte match och kunde vinna en något sämre sjättematch.
För tredje gången möttes Martin Claesson och Henrik Brodin i en DT-final, de hade varsin seger innan. Henrik hade i övrigt 13 andraplatser i sina 13 DT-tävlingar. Första matchen blev viktig och gick till sudden. Efter en och en halv minut avgjorde Henrik på en skyffel. Efter detta övertaget kom aldrig Martin igen och Henrik kunde ta sin andra DT-seger någonsin.
| Plac | Namn | Klubb | Poäng | |
| 1. | Henrik Brodin | TK Tigers | 30 | |
| 2. | Martin Claesson | Blue Bullets | 18 | |
| 3. | Henric Andersson | TK Tigers | 15 | |
| Daniel Hansson | TK Tigers | 15 | ||
| 5. | Magnus Boivie | Blue Bullets | 12 | |
| 6. | Erik Torhall | TK Tigers | 9 | |
| 7. | Martin Brodin | TK Tigers | 7 | |
| 8. | Daniel Dahlström | Blue Bullets | 5 | |
| 9. | Christian Hellgren | Järhaga BK | 3 | |
| 10. | Peder Renulf | TK Tigers | 1 |