VM

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Joakim Lundin United Stars 17 14 0 3 81 32 +49 28
2 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 17 12 3 2 70 34 +36 27
3 Alexey Titov Alfa-Taktika 17 11 5 1 65 32 +33 27
4 Vaclav Pikl THC Stiga Elites 17 12 1 4 72 40 +32 25
5 Jorn Moldvar Hodd BHK 17 11 1 5 49 37 +12 23
6 Raimonds Isa 17 10 3 4 44 37 +7 23
7 Espen Moe Trondheim BHK 17 9 3 5 54 36 +18 21
8 Aleksandrs Zernovojs VJN Ventspils 17 9 3 5 50 41 +9 21
9 Vitaly Skorobogatov Petersburg Pirates 17 10 0 7 61 46 +15 20
10 Jaroslav Petrek THC Blue Dragon Kosice 17 7 2 8 41 44 -3 16
11 Kimmo Eriksson Turun Seudun PJK 17 7 2 8 45 55 -10 16
12 Milos Sevr THC Stiga Elites 17 3 5 9 45 62 -17 11
13 Gerrit Janssen "Bull" Schlicktown Arctic Veteranos 17 4 3 10 42 60 -18 11
14 Thomas Haussknecht "Slow Hand" Satyrion Berlin 17 5 0 12 34 59 -25 10
15 Stefan Barna "Pista" THC Blue Dragon Kosice 17 3 3 11 30 65 -35 9
16 Vitaliy Ignatenko Devyaty val 17 3 3 11 38 63 -25 9
17 Kevin Rafferty Southern California STHL 17 2 2 13 28 62 -34 6
18 Martin Dion Satyrion Berlin 17 1 1 15 35 79 -44 3
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Yngve Aasheim Trondheim BHK 17 13 2 2 78 37 +41 28
2 Dmitriy Petrov THC Toros 17 13 2 2 66 32 +34 28
3 Lars Henriksson Bröderna Grym 17 10 3 4 64 44 +20 23
4 Mykhaylo Shalomayev TEHC Black Forest Werewolves 17 11 1 5 58 38 +20 23
5 Daniel Matysek HCS Zabka Praha 17 10 2 5 46 36 +10 22
6 Igor Masloboev AII Citrus-Art 17 9 4 4 49 35 +14 22
7 Geir Hjemas Hodd BHK 17 10 1 6 60 43 +17 21
8 Reggie Stefaniszyn Edmonton THL 17 10 0 7 43 42 +1 20
9 Petteri Sevon POLY 17 9 2 6 61 44 +17 20
10 Karol Hudec THC Blue Dragon Kosice 17 8 0 9 53 50 +3 16
11 Audrius Pleikys THC Vilnius 17 6 3 8 32 52 -20 15
12 Arnis Vitols Skrunda THC 17 7 1 9 47 43 +4 15
13 Kent Richter Edmonton THL 17 7 0 10 47 59 -12 14
14 Balint Nagy Bodicsek Klub 17 5 3 9 42 36 +6 13
15 Pasi Honkanen Spjalerance 17 4 1 12 46 79 -33 9
16 Frank Bruneske "Classic Brunske" Schlicktown Arctic Veteranos 17 3 2 12 36 64 -28 8
17 Andrei Kniaziuk Tiani-Tolkai 17 2 1 14 38 87 -49 5
18 Michael Toft Nielsen Team Axelsen Bordhockey Koncept 17 2 0 15 23 68 -45 4
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.