VM

Tillbaka till startsidan

Resultat Final Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Hans Österman NUHL8 19 16 2 1 103 34 +69 34
2 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 19 13 3 3 79 39 +40 29
3 Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK 19 12 5 2 78 43 +35 29
4 Lars Fridell 2015 United 19 13 2 4 89 45 +44 28
5 Mikko Kaariainen Mahtisonnit 19 12 3 4 65 45 +20 27
6 Janne Kokko Sulkavan Laiturit 19 12 3 4 77 38 +39 27
7 Anssi Jarvinen Deus ex Machina 19 11 3 5 77 41 +36 25
8 Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen 19 10 3 6 68 41 +27 23
9 Jaakko Koski Deus ex Machina 19 9 3 7 58 60 -2 21
10 Jani Lappalainen Mahtisonnit 19 7 5 7 57 51 +6 19
11 Antonin Suryn Big Band 19 9 1 9 67 65 +2 19
12 Terje Julusmoen Kristianiabohemene 19 8 2 9 63 70 -7 18
13 Pavel Plesak APP Gladiators Plzen 19 7 3 9 69 65 +4 17
14 Jens Freitag "Betze" Eismaschine Hamburg 19 6 3 10 54 75 -21 15
15 Karel Krejcik THC Stiga-Game Pribram 19 4 5 10 52 69 -17 13
16 Erik Lindgren Ness 19 5 3 11 40 70 -30 13
17 Etienne Flore Zurich 19 4 2 13 48 95 -47 10
18 Kai Armonies Kaeltestarre 83 19 4 1 14 47 102 -55 9
19 Robert Peters "Don Pedro" 1. TEC Wilhelmshaven 19 1 0 18 43 127 -84 2
20 Joachim Klang "Der Joe" Rama Club 19 1 0 18 43 102 -59 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Finn Fries Avantgarde Lund 19 16 3 0 92 37 +55 35
2 Stefan Edwall 2015 United 19 15 3 1 102 53 +49 33
3 Björn Svedman Buffé Ellyc 19 14 2 3 82 38 +44 30
4 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 19 13 3 3 94 55 +39 29
5 Petter Bengtsson Umeå HSS 19 10 7 2 52 27 +25 27
6 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 19 12 2 5 64 42 +22 26
7 Libor Grabec ETHL Milovice 19 10 3 6 61 49 +12 23
8 Mikael Lindberg Deus ex Machina 19 11 1 7 65 51 +14 23
9 David Smid THC Stiga Svitavy 93 19 9 3 7 61 63 -2 21
10 Andreas Åman Enkopings HSC 19 9 2 8 72 60 +12 20
11 Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg 19 7 3 9 60 69 -9 17
12 Frode Fanuel Horvath Kvernaland BHK 19 7 3 9 69 65 +4 17
13 Antonin Srajer THC Stiga Elites 19 7 2 10 66 66 0 16
14 Tore Sorheim Dannede Herrers Selskab 19 4 5 10 55 79 -24 13
15 Tor Morten Salte Onnai BHK 19 5 2 12 57 87 -30 12
16 Geir Tonny Brovold Dannede Herrers Selskab 19 4 3 12 47 79 -32 11
17 Ulf Grefsgaard Kristianiabohemene 19 3 3 13 43 84 -41 9
18 Jean-Claude Klaus Fribourg 19 4 0 15 53 95 -42 8
19 Frank Messerschmidt "Hamma" Rheinachse 19 1 1 17 42 105 -63 3
20 Pavel Chalus THC Stiga Plzen 19 3 1 15 59 92 -33 7
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.