VM

Tillbaka till startsidan

Resultat Qualification Groups

Grupp 1

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Hans Österman NUHL8 17 16 1 0 91 19 +72 33
2 Petter Bengtsson Umeå HSS 17 15 1 1 90 23 +67 31
3 Andreas Åman Enkopings HSC 17 14 2 1 90 30 +60 30
4 Jani Lappalainen Mahtisonnit 17 13 0 4 74 25 +49 26
5 Mikko Kaariainen Mahtisonnit 17 11 2 4 69 38 +31 24
6 Libor Grabec ETHL Milovice 17 9 4 4 79 37 +42 22
7 David Smid THC Stiga Svitavy 93 17 10 2 5 101 41 +60 22
8 Terje Julusmoen Kristianiabohemene 17 10 2 5 86 43 +43 22
9 Joachim Klang "Der Joe" Rama Club 17 10 0 7 72 60 +12 20
10 Geir Tonny Brovold Dannede Herrers Selskab 17 6 3 8 60 46 +14 15
11 Rene Albers "Box Albers" VfP Friesland 17 6 2 9 52 55 -3 14
12 Samuel Blumer Appenzell 17 6 2 9 57 69 -12 14
13 Frank Bruneske "Classic Brunske" Schlicktown Arctic Veteranos 17 4 3 10 38 81 -43 11
14 Antonino Bosco "Dino" HST Italia 17 3 1 13 27 109 -82 7
15 Richard Bartosek SHK Skalica 17 3 0 14 40 140 -100 6
16 Karim Bidou "Abd el Zork" Eismaschine Hamburg 17 2 0 15 16 84 -68 4
17 Andreas Steger TEV Baren St.Johann 17 1 1 15 25 94 -69 3
18 Zoltan Illes 17 1 0 16 21 130 -109 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 2

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Finn Fries Avantgarde Lund 17 13 3 1 86 27 +59 29
2 Johan Gustafsson Buffé Ellyc 17 13 3 1 96 31 +65 29
3 Vladimir Studnicka THC Stiga Plzen 17 12 3 2 92 23 +69 27
4 Tore Lie Dannede Herrers Selskab 17 12 1 4 72 44 +28 25
5 Antonin Srajer THC Stiga Elites 17 11 2 4 97 37 +60 24
6 Jaakko Koski Deus ex Machina 17 11 2 4 70 44 +26 24
7 Kristian Iso-Tryykari Turun Seudun PJK 17 11 2 4 85 42 +43 24
8 Tore Sorheim Dannede Herrers Selskab 17 11 0 6 61 46 +15 22
9 Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg 17 10 1 6 78 54 +24 21
10 Robert Peters "Don Pedro" 1. TEC Wilhelmshaven 17 9 0 8 72 61 +11 18
11 Rolf Rude Zurich 17 7 1 9 47 50 -3 15
12 Herbert Bendin Elze 92 17 6 2 9 52 69 -17 14
13 Martin Lechner TEC Tirol 17 4 1 12 31 80 -49 9
14 Mikhail Reizine "Michel" Hannover Sputniks 17 4 0 13 36 86 -50 8
15 Mirek Jobus 17 3 0 14 29 92 -63 6
16 Dmytro Kudrytsky THC Juventa 17 2 1 14 30 89 -59 5
17 Gionni Bosco HST Italia 17 2 0 15 26 119 -93 4
18 Gabor Janko 17 1 0 16 24 90 -66 2
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 3

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Mikael Lindberg Deus ex Machina 17 16 0 1 91 17 +74 32
2 Pavel Plesak APP Gladiators Plzen 17 14 1 2 118 46 +72 29
3 Lars Fridell 2015 United 17 14 1 2 89 40 +49 29
4 Björn Svedman Buffé Ellyc 17 13 2 2 84 36 +48 28
5 Frode Fanuel Horvath Kvernaland BHK 17 12 2 3 79 35 +44 26
6 Anssi Jarvinen Deus ex Machina 17 12 1 4 82 36 +46 25
7 Antonin Suryn Big Band 17 12 0 5 73 36 +37 24
8 Tor Morten Salte Onnai BHK 17 10 0 7 69 47 +22 20
9 Jean-Claude Klaus Fribourg 17 9 0 8 81 51 +30 18
10 Kai Armonies Kaeltestarre 83 17 7 2 8 56 53 +3 16
11 Gerrit Janssen "Bull" Schlicktown Arctic Veteranos 17 7 0 10 58 67 -9 14
12 Tobias Leppert "Psycho" Eismaschine Hamburg 17 4 3 10 28 48 -20 11
13 Roman Blasko 17 3 3 11 30 77 -47 9
14 Pierre Chastenais Montreal LHTSO 17 4 1 12 46 91 -45 9
15 Hannes Lechner TEC Tirol 17 4 1 12 27 100 -73 9
16 Pablo Bonta "Pablo Gelati" HST Italia 17 2 0 15 33 81 -48 4
17 Attila Nogradi Budenz Hybernator 17 0 2 15 13 110 -97 2
18 Aleksey Panfiorov 17 0 1 16 20 106 -86 1
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.

Grupp 4

Namn Klubb M V O F GM IM MS P
1 Erik Lindgren Ness 16 15 1 0 89 18 +71 31
2 Stefan Edwall 2015 United 16 15 0 1 81 35 +46 30
3 Thomas Petersson Saanapu Cyclones 16 12 1 3 98 39 +59 25
4 Janne Kokko Sulkavan Laiturit 16 12 1 3 84 33 +51 25
5 Karel Krejcik THC Stiga-Game Pribram 16 10 2 4 87 29 +58 22
6 Pavel Chalus THC Stiga Plzen 16 10 1 5 79 52 +27 21
7 Ulf Grefsgaard Kristianiabohemene 16 9 1 6 56 42 +14 19
8 Etienne Flore Zurich 16 8 2 6 61 42 +19 18
9 Jens Freitag "Betze" Eismaschine Hamburg 16 7 2 7 68 60 +8 16
10 Frank Messerschmidt "Hamma" Rheinachse 16 7 2 7 56 54 +2 16
11 Guido Pieper "Rex" Rheinachse 16 7 0 9 58 63 -5 14
12 Juraj Simko BHC Brno Crocodiles 16 6 1 9 71 78 -7 13
13 Beat Sutter St. Gallen 16 5 0 11 40 77 -37 10
14 Hiroshi Chisaka Japan THC 16 3 0 13 41 95 -54 6
15 Antonino De Luca "Tonino" HST Italia 16 2 0 14 22 122 -100 4
16 Giovanni Russo HST Italia 16 1 0 15 19 96 -77 2
17 Zsolt Vlkan 16 0 0 16 20 95 -75 0
Om flera spelare hamnar på samma poäng särskiljs de efter de svenska reglerna.