Öresund Cup

Det här är tävlingens resultatsida. För att se tävlingsinbjudan och vilka som anmält sig till tävlingen, gå tillbaka till tävlingens startsida.

Deltagare

Visa deltagarlistan

Resultat

Etapp / grupp Status Placeringar
1
1
Qualification Groups Avslutad 1 - 50
Grupp 1
Grupp 2
Grupp 3
2
2
Final Groups Avslutad 1 - 24
Grupp 1
Grupp 2
B-Groups Avslutad 25 - 42
Grupp 1
Grupp 2
C-Group Avslutad 43 - 47
3
3
Playoff Avslutad 1 - 16
B-Playoff Avslutad 25 - 32

Slutplaceringar

Plac Namn Klubb Poäng
1. Lars Fridell 2015 United 80
2. Finn Fries Avantgarde Lund 69
3. Andreas Åman Enkopings HSC 67
Hans Österman NUHL8 67
5. Björn Svedman Buffé Ellyc 64
6. Kai Parviainen Örebro BHF 63
7. Håkan Brandt B7 62
8. Mikael Johansson B7 60
9. Stefan Lindskog B7 59
10. Linus Bengtsson B7 57
11. Jonas Ohlsson Örebro IF 56
12. Lars Henriksson Bröderna Grym 55
13. Sven Bottge "Der Professor" Eismaschine Hamburg 53
14. Rickard Sjöstedt Rex Öresund 52
15. Petter Bengtsson Umeå HSS 50
16. Marcus Norin Örebro IF 49
17. Tore Lie Dannede Herrers Selskab 47
18. Lars-Eric Andersson Stockholms IK 46
19. Richard Lindberg Hjarup HC 45
20. Tommy Rensmoen Lorenskog BHK 43
21. Niklas Hägg Malilla BHK 42
22. Michael Gellerstam "Johansson/Eklund" Avantgarde Lund 40
23. Lars Freitag "Graf Zahl" Eismaschine Hamburg 39
24. Gustaf Hermansson BHK Lugna Puckar 38
25. Peder Berentsen Örebro BHF 36
26. Daniel Magnusson Hjarup HC 35
27. Jens Freitag "Betze" Eismaschine Hamburg 33
28. Jens Anderberg Åhus BHoIF 32
29. Terje Julusmoen Kristianiabohemene 31
30. Johan Gustafsson Buffé Ellyc 29
31. Jerry Wikström United Stars 28
32. Hampus Fries Lunds HSK 26
33. Marino Tuljak Malmo Islanders 25
34. Erik Andersson Enskede Black Cats 24
35. Emil Svensson Malilla BHK 22
36. Fredrik Larsson Malilla BHK 21
37. Sten Svensson Avantgarde Lund 19
38. Thomas Björnson Malmens BHK 18
39. Stefan Otterström Örebro BHF 16
40. Stefan Lundberg "Lunsen" Örebro BHF 15
41. Niklas Örnros Malilla BHK 14
42. Pit Lammert "Prickel Pit" Eismaschine Hamburg 12
43. Lars Skovmand 11
44. Mikael Sand 9
45. Mattias Ericsson BK Gripen 8
46. Ais Winther-Jensen 7
47. Thomas Arnoldi 5
48. Jesper Anderberg Åhus BHoIF 4
49. Patrik Esbjornsson "Percy Nilegard" BK Prinki 2
50. Patrik Kjelldorf "Hepsibulian Clojbi" BK Prinki 1