Sverigetouren 2023/24

Tabellen visar aktuell ställning i Sverigetouren, som även ligger till grund för uttagningen till sommarens internationella mästerskap. De fyra bästa resultaten från SM-, GP-, Swedish Masters samt svenska WTHT-tävlingar räknas in i kvalet. I specialklasserna får utöver detta även en bonuspoäng från klassens SM-tävling räknas in.
Nytt för i år är alltså att inga utländska eller lokala tävlingar får räknas in. Läs mer om förändringarna i VM-kvalet inför årets säsong här.
Om tabellen visar att två spelare är på samma plats så behövs ytterligare särskiljning, se TF.

Spelare med en asterisk efter sig är inte licensierade för säsongen och ingår därför inte i kvalet.

NTHC ÖC UO VäP SwM VaP SM Tot
1 Hans Österman NUHL8 75 85 65 100 325
2 Olof Blume Björkhagen Rangers 70 65 70 75 90 85 320
3 Uno Österman NUHL8 56 75 65 65 77 70 80 302
4 Eddie Nilsson Närke Bordshockey 70 70 65 70 68 75 85 300
5 Herman Steen Umeå HSS 44 46 57 60 60 77 254
6 Peter Östlund Umeå HSS 63 60 47 78 248
7 Hugo Lönnqvist Bröderna Grym 64 65 65 45 239
8 Emil Larsson Umeå HSS 38 52 59 48 58 66 235
9 Oscar Henriksson Bröderna Grym 65 75 90 230
10 Anton Kimberg 37 37 49 58 14 59 63 229
11 Fredrik Johansson United Stars 51 57 35 52 67 227
12 Niklas Blomberg NUHL8 52 50 57 39 40 65 224
13 Truls Månsson Björkhagen Rangers 50 49 58 52 42 57 52 219
14 Richard Pedersen United Stars 54 51 51 49 205
15 Anton Jalneskog Bröderna Grym 14 47 52 28 50 54 203
16 Gustaf Fagerberg Bröderna Grym 12 51 45 13 34 68 198
17 Gustaf Hermansson Björkhagen Rangers 33 48 45 59 2 46 38 198
18 Joakim Lundin United Stars 62 65 69 196
19 Lukas Gustafsson Bröderna Grym 57 59 64 180
20 Rickard Sjöstedt Rex Öresund 42 50 47 36 175
21 Jakob Jonsson Björkhagen Rangers 32 45 47 34 4 37 43 172
22 David Andersson 36 40 48 46 170
23 Joachim Thyzell Bröderna Grym 13 35 37 15 49 47 168
24 Göran Lönnqvist Bröderna Grym 35 36 36 23 51 158
25 Henrik Nilsson Närke Bordshockey 28 39 38 50 155
26 Stefan Lemming United Stars 23 30 46 47 32 155
27 James-John Forsberg Närke Bordshockey 34 38 33 36 39 147
28 Matti Månsson Avantgarde Lund 58 40 48 146
29 Wilton Wallin Närke Bordshockey 15 29 32 35 45 141
30 Bie Karlsson Björkhagen Rangers 27 25 36 19 33 44 140
31 Finn Fries Avantgarde Lund 60 79 139
32 Anders Pettersson Närke Bordshockey 30 34 38 37 139
33 Jonas Nordin Delsbo BHK 31 40 38 24 133
34 Gustav Nilsson Umeå HSS 8 23 37 28 26 40 131
35 Henric Andersson Närke Bordshockey 50 45 35 130
36 Caroline Eriksson Delsbo BHK 39 48 42 129
37 Johan Yrlid BH Chiefs BH 53 49 21 123
38 Jimi Månsson Avantgarde Lund 32 51 34 117
39 Lars Ulfvensjö Närke Bordshockey 4 21 33 30 25 16 109
40 Magnus Falk BH Chiefs BH 21 26 27 28 102
41 Joakim Åström Umeå HSS 48 53 101
42 Jimmy Douz Närke Bordshockey 26 31 41 98
- Johan Gustafsson 33 62 95
43 Magnus Kyllergård Björkhagen Rangers 18 24 31 21 94
44 Jan-Olof Hansson Björkhagen Rangers 17 29 22 23 11 91
45 Johan Johansson Närke Bordshockey 24 30 27 81
46 Björn Ingevaldsson Björkhagen Rangers 25 28 23 76
47 Joakim Jakobsson Närke Bordshockey 17 27 30 74
- Marcus Persson Delsbo BHK 39 33 72
48 Lars-Erik Svensson Umeå HSS 46 25 71
- Mikael Wiberg Lokomotiv Falun 39 31 70
49 Nicklas Nilsson Lokomotiv Falun 20 28 22 70
50 Lars Fridell Björkhagen Rangers 55 6 61
51 Vanja Ulfvensjö Närke Bordshockey 9 21 29 59
52 Alfons Hermansson Björkhagen Rangers 24 16 19 59
53 Susanna Pössl FC Europe Juniors 10 16 18 14 58
54 Marcus Hilling BH Chiefs BH 22 35 57
55 Jerry Wikström United Stars 55 55
- Thomas Petersson 53 53
56 Robert Forsberg Närke Bordshockey 3 13 24 13 53
57 Johan Estmo BH Chiefs BH 16 26 42
58 Marcus Stenbom Umeå HSS 41 41
59 Åke Svenman Närke Bordshockey 20 20 40
- Joan Mencl Ley Avantgarde Lund 39 39
60 Joakim Gåfvels Umeå HSS 5 34 39
- Tomas Fägerlind 38 38
- Fredrik Hansson United Stars 36 36
61 Victor Gåfvels Nyrén Umeå HSS 6 30 36
- Joel Hall BH Chiefs BH 33 33
- Anna Holmström Umeå HSS 32 32
62 August Wegestål Rex Öresund 31 31
- Urban Edmundsson Umeå HSS 31 31
63 Wilhelm Pössl Närke Bordshockey 11 19 30
64 Liv Österman NUHL8 29 29
John Wreland 29 29
66 Axel Lönnqvist DAJM 19 10 29
Sten Svensson Avantgarde Lund 19 10 29
- Tindrah Gåfvels Nyren Umeå HSS 28 28
68 Anna-Maria Israelsson Närke Bordshockey 11 13 4 28
- Jens Anderberg 27 27
- Estelle Gåfvels Nyren Umeå HSS 27 27
- Markus Bengtsson Bröderna Grym 26 26
69 Anna-Maria Wiberg Lokomotiv Falun 14 12 26
- Magnus Boivie 25 25
70 Johan Olofsson 23 23
71 Mio Johansson Närke Bordshockey 15 8 23
- Olle Jacobsson Avantgarde Lund 22 22
- Fredrik Timeus Lokomotiv Falun 22 22
72 Tage Andersson 19 3 22
73 Lukas Andersson 21 21
74 Malte Andersson 20 20
- Jesper Anderberg 20 20
75 Sven Pettersson Närke Bordshockey 2 12 5 19
- Tony Guldmyr 18 18
- Göran Skog Avantgarde Lund 18 18
- Jörgen Uhr 17 17
- Kevin Wallin Närke Bordshockey 17 17
- Andreas Wellan Wibler 17 17
- Tommy Nielsen 15 15
76 Kenneth Nilsson Närke Bordshockey 15 15
- Kent Nielsen 14 14
77 Rosanna Johansson 1 12 13
- Wilma Wallin Närke Bordshockey 11 11
78 Julia Forsberg Närke Bordshockey 10 10
- Carl Bergudden 9 9
- Ida Pedersen United Stars 6 6